ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ ЩОДО ЗБІЛЬШЕННЯ ТАРИФУ

розміщено в: НОВИНИ | 0

ЗАПИТУЄТЕ-ВІДПОВІДАЄМО:

  1. У зв`язку з чим відбувається підняття тарифу під час війни , як що пенсії і зрп не піднімалися ?

Від моменту затвердження діючого тарифу відбулися зміни в нормативно-правовій базі щодо формування вартості самих тарифів .А саме, тепер розрахунок тарифів виконується відповідно до Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на операції збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2023 р. № 1031 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1031-2023-%D0%BF#Text

В цьому порядку кардинально змінено розрахунок , а саме, розраховується тариф на послугу з управління побутовими відходами, що є середньозваженим тарифом та включає в себе тарифи на операції збирання ,перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Тарифи на операції встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів (змішані, роздільно зібрані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні, відходи зелених насаджень).

Формування тарифів на операції суб’єктом господарювання здійснюється відповідно до річних планів здійснення операцій і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків, зборів, платежів та цін у планованому періоді, встановлених на підставі індексів зміни цін.

Річний план розробляється окремо за кожною операцією на підставі фактичного та прогнозованого обсягів здійснення операцій з урахуванням техніко-економічних факторів, зокрема таких як: зміна обсягів здійснення операцій в результаті збільшення або зменшення соціально-економічних показників розвитку населеного пункту, підвищення вимог щодо якості здійснення операцій; підвищення рівня технологічного процесу управління побутовими відходами, заміна амортизованого обладнання, здійснення заходів щодо автоматизації та механізації виробництва, застосування прогресивних енергозберігаючих технологій; підвищення рівня організації виробництва та умов організації праці шляхом удосконалення операційно-виробничого планування, систем управління, матеріально-технічного забезпечення господарської діяльності.

Річний обсяг збирання побутових відходів розраховується на підставі норм споживання, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку (далі – норми надання послуг), що помножуються на середню чисельність населення відповідної території, де здійснюється надання послуг та формується тариф на таку послугу, та додається планований обсяг побутових відходів з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств. Зміна середньої чисельності населення відповідної території та зміна норм надання послуг є підставою для перегляду тарифів на зазначені послуги. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1031 «Про затвердження Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів» від 26 вересня 2023 р., встановлення тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на надання відповідних послуг не допускається.

 

  1. Питання по перерахунку , коли не нараховують за послугу управління ?

Відповідно до ст.7 п1.п.п.6  ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право не оплачувати вартість комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження.

Правилами надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 №835 затверджено форму Типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами.

Відповідно до п.22 Типового договору, у разі тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів споживач має право на несплату вартості послуги за такий період за умови подачі виконавцю заяви та документа , що підтверджує таку відсутність:

-довідки про фактичне місце проживання;

-довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

-довідки, що підтверджує тимчасове перебування в лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних закладах;

-довідки, що підтверджує навчання в іншому місті;

-довідки, що підтверджує проходження військової служби;

-довідки, що підтверджує відбування покарання;

-документів, що підтверджують тимчасове перебування за кордоном.

 

  1. Обсяг на 1 людину високий , немає сміття , особливо у селах .

Відповідно до норм надання послуг (норм утворення ТПВ), затверджених рішенням виконавчого комітету №270 від 01.12.2020р.  Норми визначено з розрахунку на одного мешканця в кілограмах і метрах кубічних на місяць на рік. Так на сьогодні норма накопичення для мешканців багатоквартирних будинків-1,73 м.3., для будинків індивідуальної забудови-2,38 м.3. Проте ТОВ «ЕКО-ПРИКАРПАТТЯ» брало для  розрахунку норму для міста Калуш -1,73 м.3, а для приватного сектору у селах – норму – 1,5 м3.

 

  1. Порівняння з іншими громадами тарифу за послугу .

Громади в яких тариф нижче – отримують відшкодування(дотації) з місцевого бюджету!

 

5. Чому у селі був тариф такий , як у місті, а зараз нижчий

Відповідно до норм надання послуг (норм утворення ТПВ), затверджених рішенням виконавчого комітету №270 від 01.12.2020р.  Норми визначено з розрахунку на одного мешканця в кілограмах і метрах кубічних на місяць на рік. Так на сьогодні норма накопичення для мешканців багатоквартирних будинків-1,73 м.3., для будинків індивідуальної забудови-2,38 м.3. Проте ТОВ «ЕКО-ПРИКАРПАТТЯ» брало для  розрахунку норму для міста Калуш -1,73 м.3, а для приватного сектору у селах – норму – 1,5 м3., Тому тариф для сіл став нижчим ніж для міста Калуш

 

  1. Складова тарифу .

 

Повна собівартість(економічно-обгрунтовані витрати) + рентабельність (прибуток підприємства)+ податок на додану вартість (ПДВ). Тобто: 76%+4%+20%

 

  1. На основі чого включили у тариф Великогабаритні та ремонтні відходи

Тому, що згідно Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на операції збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2023 р. № 1031,для визначення вартості послуги з управління побутовими відходами розраховується середньозважений тариф ,який включає в себе вартість операцій зі збирання, перевезення, відновлення і видалення побутових відходів в тому числі і Великогабаритних та Ремонтних.

 

  1. Чому в листопаді був інший тариф та інші обсяги побутових відходів.

Відповідь: тариф – це результат множення та ділення багатьох чинників а саме тарифів на операції та об’єми по кожній з операцій. Коли змінюються об’єми змінюється тариф. Об’єми змінилися у зв’язку з застосуванням меншої норми накопичення. Тому змінились обсяги і відповідно змінився тариф.

 

  1. Чому пенсіонери мають платити однаково з іншими, бо в пенсіонерів менше сміття.

Враховуюче те, що розрахунковою одиницею для норми накопичення є 1 мешканець, і деференціації по віку чи соціальному статусу не передбачено в діючому законодавстві, тому ТОВ «ЕКО-ПРИКАРПАТТЯ» рекомендує особам доходи яких не дозволять їм самоcтійно сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги звертатись до органів Пенсійного фонду України чи до посадових осіб центру надання адміністративних послуг для оформлення субсидії (адресна державна соціальна допомога людям, які не можуть самостійно платити за житлово-комунальні послуги)  чи для оформлення  пільг, на відшкодування за послугу з управління побутовими відходами

 

  • Чому в одних (по селах)сміття забирають біля будинку, інші мають далеко носити.

Послуги надаються всім споживачам Калуської МТГ своєчасно, якісно, відповідно до графіку, який затверджений рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради  № 213 від 27.09.2022 року.  Критерієм якості послуг є дотримання виконавцем графіку вивезення відходів. Графік вивезення твердих побутових відходів узгоджено між виконавцем послуги і органом місцевого самоврядування – один раз на тиждень від приватних будинковолодінь. Так споживач повинен виставляти ємкості з відходами на розі проїзної вулиці чи в іншому місці по маршруту руху сміттєвоза. В разі якщо Споживач не має можливості чи не бажає виставляти ємкості для збору ТПВ у визначених місцях він користується найближчим контейнерним майданчиком загального користування в зоні обслуговування Виконавця.

 

  • Чому раніше не прийняли тариф , були порушення в розрахунку?

Порушень при розрахунках не було, представники профільного департаменту хотіли перевірити, погодити і затвердити на виконкомі річний обсяг надання послуг річний план. Тому і було затримка в прийнятті тарифу.

 

  • Чому такий прибуток закладено в тариф?

У попередньому тарифі був закладений прибуток 15%, у планованому на 25-й рік прибуток складає 4%. Такий крок зроблено на зустріч мешканцям Калуської ОТГ ,та враховуючи складну економічну ситуації в країні , ми  мінімізували рентабельність, що вплинуло на тариф.

 

  • Чому раніше рахували тариф для всіх різний ,  для бюджету і т.п. , а зараз однаковий 380,92?

З  01.05.2019 року у Постанові Про затвердження Порядку формування тарифів
на послуги з поводження з побутовими відходами чинним законодавством не передбачено встановлення різних тарифів для різних категорій споживачів . Відмінено

перехресне субсидіювання – переміщення доходу від провадження господарської діяльності щодо надання послуг одним споживачів  для фінансової підтримки іншого виду господарської діяльності  в межах одного суб’єкта господарювання.

Державне регулювання комунального сектору в Україні на національному рівні започатковане у 2011 році. Тривалий період регулювання цього сектору органами місцевого самоврядування значно загострив проблему неефективності його функціонування, оскільки практично всі об’єкти централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, які перебувають у комунальній власності міських та районних рад, зумовив неминучий конфлікт інтересів, коли один і той самий суб’єкт володіє, управляє і при цьому ж здійснює регулювання суб’єктів природних монополій та суб’єктів на суміжних ринках.

Завдяки переходу до моделі державного регулювання сектору комунальних послуг забезпечено:

єдиний для всіх регіонів держави підхід до формування тарифів;

скасовано перехресне субсидіювання – тарифи є однаковими для всіх категорій споживачів ліцензіата;

забезпечено самоокупність діяльності ліцензіатів за рахунок встановлення тарифів на підставі економічно обґрунтованих планованих витрат;

контроль за діяльністю суб’єктів природних монополій та суб’єктів на суміжних ринках.

За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном «Гарячої лінії» -+38(067) 34-43-177 (Viber) .